200.000 de români au luat cu asalt vămile. Care este destinația-vedetă a minivacanței?


Autor:    -  
Autostrada Vama Bors 2 Viena Budapesta A3 Copyright Contactati Www.afaceri.news
Copyright foto: contactati www.AFACERI.news

Timp de citire: 2 minute

Aproximativ 200.000 de români au plecat din țară în minivacanța de Rusalii, a declarat Emanuela Anton, consultantă în turism, joi seară, la B1 TV. Consultanta în turism spune că „minivacanța de Rusalii a creat puțin haos atât în aeroporturi, fiindcă au existat întârzieri ale aeronavelor, cât și în vămile din țară”.

„Sunt mulți români care au ales să plece cu mașina, astfel că astăzi peste 45.000 de oameni au ieșit din țară prin granițe, iar în total 200.000 de români au plecat în afara țării. Cozile s-au întins pe zeci de kilometri, turiștii au avut de așteptat ore în trafic. Cam așa a început vacanța pentru toți cei care au ales fie să plece în vest, către Ungaria sau Austria, cât și pentru cei care au decis să plece către destinații ca Bulgaria, Grecia și Turcia, extrem de bine vândute mai ales în această perioadă a anului”, a declarat Emanuela Anton.

Bulgaria iar ne ia fața în materie de turism de scurtă durată

Întrebată despre diferențele de preț dintre litoralul românesc și cel bulgăresc, ea a explicat:

„Raport calitate-preț, e clar că litoralul bulgăresc are avantaje în fața noastră, însă, pe de altă parte, mult mai multe evenimente sunt organizate în țara noastră față de Bulgaria. Mai e un aspect destul de important. Spre exemplu, astăzi, în Vama Giurgiu, s-au stat aproximativ 2-3 ore la coadă, cu toate că polițiștii de frontieră au deschis la noi cele șapte căi de ieșire. Problema a fost în momentul în care turiștii ajungeau în Bulgaria, unde există un pod, se plătește o taxă pentru acel pod, se merge pe un singur sens. Când s-a ajuns în Bulgaria, nu au fost decât trei case deschise pentru a trece către stațiuni”.

„Dacă luăm în calcul și faptul că românii au destul de multă răbdare, să știți că în momentul de față situația s-a remediat și traficul s-a fluidizat, astfel încât toată lumea a ajuns la cazare. Dacă oamenii au răbdare să treacă peste acest incovenient, atunci cu siguranță și litoralul bulgăresc este și va fi în continuare o opțiune foarte bună și câteodată mai ieftină decât ceea ce putem oferi noi”, a mai spus consultanta în turism.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!