Alonso la Mercedes în locul lui Hamilton și Ricciardo înapoi la Red Bull. Ce schimbări ar aduce sezonul 2025 în echipele F1?
Fernando Alonso îl va înlocui pe Lewis Hamilton la Mercedes în sezonul 2025 al Formulei 1, iar Daniel Ricciardo va reveni senzațional la Red Bull alături de Max Verstappen. Iar înlocuitorul lui Alonso la Aston Martin anul viitor? Nimeni altul decât conaționalul său spaniol Carlos Sainz, care va fi încadrat alături de Lance Stroll, după ce a fost lăsat de Ferrari pentru a-i face loc lui Hamilton.
Postarea pe rețelele de socializare a lui Fernando Alonso dintr-o cafenea din Monaco, unde managerul său Flavio Briatore s-a întâlnit cu directorul echipei Mercedes, Toto Wolff, stârnește speculații cu privire la o potențială mutare a spaniolului la Mercedes după plecarea lui Lewis Hamilton la Ferrari, în 2025. Mai multe echipe sunt interesate să semneze cu Alonso după performanța impresionantă pe care a avut-o anul trecut cu Aston Martin, în ciuda vârstei sale de 42 de ani, alimentând zvonurile privind viitorul său în Formula 1.
— 🏁 best of fernando alonso (@fercomfort) March 10, 2024
În prim-planul imaginii încărcate de Alonso, acesta a afișat în mod proeminent aceeași cană care era prezentă pe masă în timpul întâlnirii dintre Wolff și Briatore.
Deși poate părea o coincidență, Alonso trebuie să se fi distrat copios văzând reacțiile urmăritorilor săi. Cu toate acestea, este posibil ca o declarație oficială cu privire la planurile sale de viitor să nu apară decât după câteva curse, deoarece a cerut ceva timp pentru a-și contempla viitorul în Formula 1.
Predicțiile unui expert pentru F1 2025
Previziunile prezentate de Lawrence Barretto, prezentator de Formula 1 și cunoscător al paddock-ului, pentru 2025, cu schimbări majore în sezonul care urmează, au inclus și această mutare-surpriză a lui Alonso la Mercedes.
Piața piloților a fost aprinsă luna trecută după ce Hamilton și-a anunțat trecerea surprinzătoare la Ferrari pentru 2025, punând astfel capăt lungii sale asocieri cu Mercedes, care a propulsat fiecare dintre participările septuplului campion mondial la Marile Premii de Formula 1, începând cu sezonul său de debut cu McLaren în 2007.
Decizia lui Hamilton de a părăsi Mercedes a venit la mai puțin de șase luni după ce a semnat o nouă prelungire a contractului pe doi ani pentru a rămâne la echipă până la sfârșitul anului 2025, pilotul în vârstă de 39 de ani activând o clauză de reziliere a înțelegerii sale pentru a semna un contract pe mai mulți ani cu Ferrari.
Deși Mercedes s-a limitat la o singură victorie de când a fost introdus regulamentul F1 cu efect de sol în 2022, un loc la Săgețile Argintii rămâne unul dintre cele mai râvnite din acest sport, după ce constructorul german a câștigat un record de opt titluri consecutive la constructori de la începutul erei hibride V6 în 2014.
O serie de piloți – inclusiv triplul campion mondial în exercițiu Verstappen, al cărui viitor la Red Bull a fost aruncat în incertitudine de scandalul sexual din echipă- au fost legați de înlocuirea lui Hamilton pentru 2025.
Dar Barretto crede că locul alături de George Russell îi va reveni lui Alonso, dublul campion mondial, al cărui manager de lungă durată Flavio Briatore a fost văzut recent luând micul dejun cu șeful echipei Mercedes, Toto Wolff.
Această mișcare, crede el, îi va deschide ușa lui Sainz – puternic legat de o mutare la Sauber înaintea mult-așteptatei intrări în F1 a Audi în 2026 – pentru a-l înlocui pe Alonso la Aston Martin.
Între timp, senzația italiană în vârstă de 17 ani, Andrea Kimi Antonelli – un junior Mercedes și considerat pe scară largă ca fiind alegerea preferată a echipei pentru a-i succeda lui Hamilton – își va face debutul în F1 cu Williams, înlocuindu-l pe Logan Sargeant drept coechipier al lui Alex Albon.
Ricci înapoi la Red Bull
Cealaltă mutare de impact, spune Barretto, îl va vedea pe Ricciardo recâștigându-și locul alături de Verstappen după ce actualul titular Sergio Perez se va retrage la expirarea contractului său.
Ricciardo nu și-a ascuns dorința de a se întoarce la echipa Red Bull, după ce a plecat la Renault la finalul sezonului 2018.
Începutul slab al australianului în campania din 2024 cu RB a ridicat îndoieli cu privire la șansele sale de a reveni la Red Bull, însă Barretto – despre care se știe că are o relație de prietenie cu Ricciardo – rămâne convins că pilotul de 34 de ani își va relua parteneriatul cu Verstappen în 2025.
Acest lucru, la rândul său, îi va permite lui Liam Lawson – care a impresionat într-o apariție de cinci curse în 2023, când Ricciardo a fost accidentat – să își asigure un loc permanent alături de Yuki Tsunoda la RB.
În altă ordine de idei, Barretto spune că Nico Hulkenberg va fi partenerul lui Valtteri Bottas la Sauber, iar Oliver Bearman – care a obținut locul șapte într-un pilotaj extraordinar de rezervă pentru Ferrari la Marele Premiu al Arabiei Saudite de la sfârșitul săptămânii trecute – va fi promovat drept coechipier al lui Kevin Magnussen la Haas.
Barretto consideră, de asemenea, că atât Pierre Gasly, cât și Esteban Ocon vor rămâne la Alpine, în ciuda startului dezastruos de sezon al echipei Enstone. Atât Gasly, cât și Ocon se numără printre cei 12 piloți de pe actuala grilă ale căror contracte vor expira la sfârșitul anului 2024.
Rămâne de văzut ce ne rezervă sezonul următor de Formula 1, dar schimbările bat la ușă. Majoritatea echipelor își vor anunța noii piloți în pauza competițională din august, conform cutumei.
Citește și:
Presa austriacă: Horner va fi concediat de Red Bull. Un altfel de #BoicotAustria a funcționat