Mai catolici decât Papa | Franța, supra-accizele la tutun și excesul de zel. Cu ce efecte?
În urmă cu mai bine de doi ani, Franța a devenit prima țară din UE care a impus accize la tutun superioare mediei din Uniunea Europeană (6,61 de euro față de 3,34 euro), într-un efort de a reduce numărul fumătorilor din țară. Într-adevăr, impozitarea crescută a condus la scăderea semnificativă a ponderii fumătorilor în populație, însă, ca efect advers, comerțul ilicit cu produse din tutun, precum și comerțul transfrontalier, au crescut la fel de semnificativ, potrivit unor rapoarte citate de publicația Euractiv.com.
Potrivit unui raport comandat de companiile din industria tutunului, comerțul ilicit în Franța a reprezentat 29% din consumul total de țigarete în 2021, adică circa 15,1 miliarde de bucăți.
În vreme ce Uniunea Europeană, Banca Mondială și Organizația Mondială a Sănătății (OMS) pledează pentru taxe mai mari pentru a reduce numărul fumătorilor, efectele acestui tip de măsuri luate cu exces de zel nu sunt doar pozitive, dând naștere și la dispute comerciale și juridice.
Franța a crescut accizele de capul ei
În majoritatea țărilor UE, creșterea taxării produselor din tutun a fost eficientă, numărul fumătorilor fiind pe un trend descendent, potrivit celui mai recent Eurobarometru. În unele țări, cum este Franța, impozitarea mai mare a dus însă și la o creștere a comerțului transfrontalier cu țigări.
Tocmai pentru a contracara acest efect, Organizația Mondială a Sănătății a îndemnat guvernele să își coordoneze măsurile fiscale și cotele de impozitare cu țările vecine, pentru a limita acest fenomen.
Un diplomat UE familiarizat cu tema a declarat pentru Euractiv.com că ”guvernul francez nu s-a coordonat cu țările vecine înainte de a introduce taxe mai mari”.
Comisia Europeană analizează în prezent posibilitatea de a crește în continuare accizele la tutun, zvonurile de la Bruxelles sugerând că Parisul ar putea fi în spatele acestei intenții.
”Franța a greșit atunci când a crescut accizele, iar de atunci încoace nu-și dorește decât ca și ceilalți parteneri din UE să facă aceeași greșeală. Acum, guvernul nu poate să facă un pas înapoi și să-și recunoască eșecul”, a declarat, pentru Euractiv.com, o sursă din cadrul industriei de profil.
Sursa citată a făcut referire la o declarație făcută în plenul Adunării Naționale, în vara anului 2020, de parlamentarul francez Olivier Dussopt – acum ministru al Muncii în Cabinetul francez – în sprijinul creșterii accizelor:
”Suntem conștienți de caracterul foarte ofensator al propunerii noastre în raport cu poziția europeană, dar, pe de altă parte, o socotim drept un mijloc de a aduce în prim-plan dezbaterea privind armonizarea fiscalității. Dacă o țară ca a noastră, în care fluxurile de mărfuri de la frontiere reprezintă un trafic semnificativ, nu adoptă o poziție ofensivă față de cantitățile de tutun autorizate de directivă, atunci nici dezbaterea privind armonizarea fiscală nu va merge mai departe”, a spus Dussopt la acea vreme.
Dussopt insista că obiectivul esențial al propunerii este de a veni în sprijinul sănătății publice, de a sprijini industria locală a tutunului și de a contribui la creșterea veniturilor la bugetul public.
A încălcat Franța legile Pieței Unice Europene?
Comerțul transfrontalier cu tutun și produse din tutun au crescut enorm de atunci și au provocat mari bătăi de cap guvernului francez, pe măsură ce tot mai mulți cetățeni francezi mergeau în țările vecine, precum Germania sau Luxemburg, pentru a cumpăra țigări. Pentru a stăvili acest fenomen, guvernul a impus restricții și a hotărât să stabilească un prag de un carton de țigări de persoană (10 pachete, deci 200 de bucăți) cu care francezii puteau intra în țară.
Actualele reglementări ale UE stipulează că pot fi transportate până la 800 de țigări între țările UE, precum și că statele membre nu pot impune un prag mai mic decât acesta.
În iulie 2020, fostul europarlamentar olandez Derk Jan Eppink a adresat o interpelare către Comisia Europeană, întrebând dacă Executivul de la Bruxelles intenționează să ia măsuri împotriva acțiunilor Franței, care încalcă reglementările pieței unice a UE.
O lună mai târziu, Comisia i-a răspuns:
”Această legislație, care tocmai a fost adoptată, este în curs de examinare. În urma acestei analize, Comisia va decide asupra măsurilor care trebuie luate, în special asupra necesității de a iniția o procedură de încălcare a dreptului comunitar, în temeiul articolului 258 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene.”
De atunci și până astăzi, se pare că, în urma analizei, s-a constatat că nu trebuie luată nicio măsură.
Totuși, o sursă din interiorul instituțiilor europene, a declarat că Executivul european a examinat prevederile legislației franceze și a luat contact cu autoritățile de la Paris.
”Schimburile de informații (…) sunt încă în curs de desfășurare”, a adăugat sursa, citată de Euractiv.com.
Ediția în limba franceză a publicației a trimis către ministerul francez al Economiei întrebarea dacă nu cumva ar fi fost mai adecvată o abordare coordonată cu alte state membre.
Ministerul a răspuns prin e-mail că Franța păstrează contacte regulate cu Comisia Europeană pe probleme legate de impozitarea produselor din tutun în Uniunea Europeană:
”Revizuirea directivei din 2011 privind structura și cotele accizelor aplicabile produselor din tutun a fost inițiată de Comisia Europeană la sfârșitul anului 2020. Scopul revizuirii este de a obține o mai mare convergență fiscală privitoare la tutun în cadrul UE. Sperăm că această revizuire va fi finalizată rapid, pentru a atinge obiectivele UE de control al fumatului, așa cum au fost stabilite în 2021, adică reducerea ponderii populației care consumă tutun la mai puțin de 5% până în 2040”, a transmis ministerul Economiei de la Paris.