Orban, despre alocații: “Nu ne putem permite dublarea lor”


Autor:    -  
boys, children, reading
Fotografie de Victoria_Borodinova pe Pixabay

Timp de citire: < 1 minut

Premierul Ludovic Orban a anunțat duminică că Guvernul nu-și permite dublarea alocațiilor, amintind că dublarea acestora s-a făcut în primăvara anului trecut.

Vom căuta o soluţie pentru mărirea alocaţiilor, nu ne putem permite dublarea lor, ar fi a doua dublare din martie 2019. Va trebui să gândim un timing, un calendar de creştere a alocaţiilor. Spre exemplu, dublarea care s-a făcut fără niciun calcul a generat cheltuieli de 7 miliarde de lei. Aceste creşteri sunt greu de suportat, a declarat Orban la România TV.

Premierul a declarat că până anul viitor, când vor ajunge fondurile din finațarea externă, Guvernul trebuie să utilizeze resursele de care dispune.

Banii din finanţarea externă vor veni începând de anul viitor, până atunci trebuie să ne descurcăm cu resursele pe care le avem. Oricum, banii care ne vin sunt pentru cercetare, pentru inovare, soluţii inteligente, smart city.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!