”Palatul Împăratului”, vila pregătită pentru Iohannis, a fost scoasă la închiriere, prin licitație

,
Autor:    -  
portal, castle, door
Fotografie de jean52Photosstock pe Pixabay

Timp de citire: 2 minute

Vila renovată de Regia Autonomă Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat (RAAPPS) cu aproximativ trei milioane de euro, care urma să fie reședința unuia dintre foștii președinți ai României, a fost scoasă la licitație, cu un preț de pornire de 35.000 de euro pe lună, scrie publicația Profit.ro.

Imobilul este descris ca fiind destinat activităților comerciale, așa cum stabilise Executivul, și este compus din trei corpuri de clădire (C1+C2-C3) în suprafață de 915,54 mp și curte în suprafață de 1.110 mp.

Tariful de pornire al licitației este de 35.000 euro/locație/lună, în vreme ce garanția de participare la licitație va fi dublă față de prețul de pornire, adică 70.000 euro.

Imobilul ar fi urmat să ajungă la fostul președinte Klaus Iohannis, potrivit informațiilor publicate în presă pe tot parcursul anului trecut.

Vila de protocol care i-ar fi fost destinată fostului șef de stat se află în zona Primăverii din Capitală, la câțiva pași de reședința în care a locuit Klaus Iohannis pe perioada mandatului. Pe aceeași stradă, la numărul 2, a avut reședința oficială după terminarea mandatului și un alt fost președinte, Traian Băsescu.

Conform datelor de identificare ale imobilului, pe strada Nikolai Gogol, nr. 3 există un teren de 852 mp, pe care se află două corpuri de clădiri, cu 3 niveluri și cu suprafețe construite la sol de 185 mp, respectiv 252 mp. Pe teren se mai află un garaj de 30 mp și o altă clădire cu un singur nivel, de 40 mp.

Casa a fost locuită înainte de 1989 de Mihai Bujor Sion, fiul unui activist comunist, prieten cu fostul președinte Ion Iliescu, care a ocupat funcții importante în diplomația românească.

Cel mai recent, imobilul a fost locuință de protocol pentru fosta șefă a Guvernului, Viorica Dăncilă, iar ulterior acolo a locuit și fostul președinte al Camerei Deputaților, Alfred Simonis, actualul președinte al Consiliului Județean Timiș.

Anul trecut, Recorder publica o investigație conform căreia RA-APPS ar plăti 7 milioane de euro ca să transforme o clădire de protocol într-o locuință destinată unei singure familii. Această vilă de 1.200 de metri pătrați, potrivit dezvăluirilor jurnaliștilor Recorder, ar fi urmat să fie destinată lui Klaus Iohannis, cu destinația de reședință, după încetarea mandatului de președinte al României.

La acea vreme, atât Administrația Prezidențială, cât și ulterior Klaus Iohannis, într-o conferință de presă, au negat că președintele a solicitat vreo locuință.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!