Leroy Merlin face tranzacția anului: cumpără un concurent de pe piață și se bate cu Dedeman

,
Autor:    -  
Leroy Merlin Afaceri.news
Foto: LeroyMerlin LinkedIn

Timp de citire: < 1 minut

Schimbări importante au loc pe piața de retail și bricolaj din România. Englezii de la Brico Dépôt s-ar arăta interesați să vândă, interesat de tranzacție fiind Leroy Merlin, potrivit unor surse de presă citate de B1 TV.

Potrivit sursei citate, tranzacția ar avea loc în condițiile în care Leroy Merlin este într-o continuă expansiune în România, obiectivul acestora fiind ca în 5 ani să depășească lanțul magazinelor de bricolaj Dedeman.

“Nu dorim să comentăm aceste informaţii. Leroy Merlin în România, la fel ca toate companiile ADEO, lucrează la planul său de dezvoltare fizică şi digitală, cu scopul de a fi util locuitorilor din zonă. Problemele legate de locuinţe sunt în primul rând locale şi necesită apropierea de locuitori. Următoarele  magazine Leroy Merlin ce se vor deschide sunt programate astfel: Piteşti săptămâna viitoare, iar altele vor urma, inclusiv două magazine în Bucureşti în 2025”,

spune oficialii grupului ADEO, controlat de familia franceză Mulliez, prin reprezentanţii Leroy Merlin

Cel mai mare magazin de bricolaj din România este Dedeman, afacerea fraților Pavăl. Pe locul secund s-ar clasa Leroy Merlin, dar sunt la bătaie cu Hornbach.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!