Mai întuneric la Auchan pentru costuri mai mici cu energia. Oare și frigiderele se închid noaptea?

, ,
Autor:    -  
Auchan Noaptea
Foto: WIkimedia

Timp de citire: < 1 minut

Experiența de cumpărături în pragul lunii cadourilor va avea de suferit în mod cert pe fondul reducerii luminii din magazine. Auchan România a demarat un nou set de acțiuni care asigură scăderea consumului energetic al companiei cu 20%. Compania a diminuat deja consumul în perioada 2014-2020 cu încă 20%. 

Într-o primă etapă, ca parte a planului numit pompos “de sobrietate energetică”, compania țintește eficientizarea orelor de lucru privind pregătirea magazinelor pentru deschidere, dar și implementarea unui sistem și mai eficient de gestionare a stocurilor, transmite Auchan.

Măsura cea mai vizibilă este reducerea nivelului de iluminare din magazine, parcări subterane și supraterane, acesta fiind oprit sau redus la minim; după încheierea programului de lucru, siglele, totemurile și climatizarea din magazine și spațiile administrative sunt, la rândul lor, închise în totalitate, iar în anumite zone au fost montate sisteme de senzori. Oare și frigiderele se vor închide noaptea? Dacă da, este evident că lanțul frigului nu va mai fi respectat, totul de dragul unor costuri mai mici cu energia. Sănătatea clienților mai poate aștepta cât timp factura de electricitate va fi redusă.

Auchan vizează creșterea procentului iluminatului cu LED la 100%, precum și investiții în panouri solare pentru platformele logistice și magazine. Totodată, Auchan își propune să obțină noi certificări de eficiență energetică pentru clădiri sustenabile.

Auchan România operează 298 de magazine, dintre care 33 de hipermarketuri, 6 supermarketuri și 259 de magazine de proximitate MyAuchan, din care peste 200 în stațiile Petrom, dar și magazinul online auchan.ro.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!