PETROM, la mâna Austriei, care sacrifică OMV de dragul independenței față de ruși. La cine ajunge PETROM?
Petrom, cea mai importantă companie de petrol şi gaze din România, poate trece sub controlul unui consorţiu norvegian, care doreşte să preia nu numai 31,5% din acţiunile principalului acţionar al companiei româneşti, OMV, cât a anunţat în urmă cu o lună, ci un pachet de control de cel puţin 51%, susţine presa austriacă. Potrivit Der Standard, și Kurier pentru a scăpa de dependenţa de gazele ruseşti, guvernul austriac ar fi extrem de interesat în realizarea tranzacţiei.
O eventuală preluare de către norvegieni a pachetului majoritar în business-ul de dezvoltare şi producţie hidrocarburi al OMV ar putea fi benefică şi pentru exploatarea Neptun Deep.
Ultimele zile calde ale anului se vor încheia în curând. Centralele sunt pornite la Viena, astfel încât furnizorii locali de gaze trebuie să apeleze deja la rezervoarele de stocare umplute, scrie Kurier. La începutul săptămânii, guvernul a optat pentru calm:
“Ne-am oprit pentru a ne umple spațiile mari de depozitare și pentru a crea securitatea aprovizionării. Astăzi putem spune că suntem bine pregătiți”,
a declarat cancelarul Karl Nehammer la începutul săptămânii. Scopul: Austria ar putea deveni complet independentă de gazul rusesc în doar un an și ar putea asigura aprovizionarea industriei și gospodăriilor.
Spre deosebire de OMV, care, deşi mai deţine participaţii în proiecte offshore de mare adâncime, nu este operator în niciunul dintre acestea, companiile norvegiene au know-how-ul necesar dezvoltării unor astfel de zăcăminte.
Pentru a-i convinge pe oficialii vienezi, consorţiul norvegian s-a oferit să garanteze furnizarea a peste 80% din necesarul de consum anual de gaze al Austriei, şi anume 75 TWh. În prezent, consumul anual de gaze al Austriei se ridică la aproximativ 90 TWh.