Prețul cuprului scade simțitor. Este al doilea declin lunar consecutiv

, ,
Autor:    -  
copper, wire, cable
Fotografie de PublicDomainPictures pe Pixabay

Timp de citire: 2 minute

Prețul cuprului a afișat, miercuri, o nouă scădere, al doilea declin lunar consecutiv, pe fondul ultimelor date statistice privind producția industrială publicate de China și pe măsură ce performanța economică globală slabă umbresc previziunile legate de cerere. 

Astfel, la Bursa Metalelor din Londra (LME), contractul la cupru cu livrare la trei luni a pierdut 0,7%, coborând la 8.066 de dolari pe tonă.

Biroul Național de Statistică al Chinei a anunțat că indicele oficial al directorilor de achiziții din sectorul manifacturier (PMI) a scăzut, în aprilie, la 48,8 de la 49,2. PMI a fost sub pragul de 50 de puncte, ce separă expansiunea de contracție și a fost sub previziunile care mizau pe 49,4.

Datele au afectat și mai mult sentimentul pieței, deja fragilizat de o serie de date economice care indicau un impuls  sumbru de redresare economică a principalului consumator de metale din lume, inclusiv o scădere a profiturilor industriale ale țării, transmite DcNews.ro.

Această redresare inegală a alimentat speranțele unui sprijin politic sporit în China, a comentat Guangda Futures,  adăugând că cererea celui mai mare consumator de metale din lume s-a redus în mai, deoarece cererea utilizatorilor finali a rămas slabă.

La nivel global, temerile legate de negocierile privind plafonul de îndatorare al SUA și perspectivele economice au diminuat, de asemenea, sentimentul de risc al investitorilor. În acest context, contractul pentru cupru a pierdut 6,1%  în această lună.

Cel mai tranzacționat contract de cupru din iulie la Shanghai Futures Exchange a scăzut cu 0,4% la 64.700 de yuani (9.360,40 dolari) pe tonă, după ce a pierdut 3% de la începutul lunii.

Prețurile mai scăzute au propulsat cumpărarea pe piața spot, împingând prima mai mare și împotriva acțiunilor strânse de pe piață.

Prima pentru cuprul spot evaluată de Piața de Metale din Shanghai a atins un maxim din cinci luni de 425 de yuani pe tonă săptămâna trecută și s-a menținut constant la 375 de yuani marți.

Aluminiul LME a scăzut cu 0,5% la 2.212 USD pe tonă, staniul a scăzut cu 0,9% la 25.335 USD, zincul a scăzut cu 1,2% la 2.274 USD, plumbul a scăzut cu 0,3% la 2.058 USD, iar nichelul a scăzut cu 1,7% la 20.680 USD.

Aluminiul SHFE a scăzut cu 0,2% la 17.905 de yuani pe tonă, zincul a alunecat cu 1,6% la 19.035 de yuani, plumbul a scăzut cu 0,1% la 15.200 de yuani, nichelul a scăzut cu 4,5% la 156.620 de yuani, iar staniul a scăzut cu 100,65% de yuani.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!