La aproape 27 de ani de la lansare, Internet Explorer este scos din Windows. Microsoft a anunțat că decizia e necesară, deoarece dezvoltatorii web nu mai fac site-uri compatibile cu acest browser.
Internet Explorer a reprezentat poarta către Internet pentru oamenii născuți înaintea generației Z, într-o eră în care Microsoft domina piața tehnologiei, înaintea apariției giganților Google, Facebook și TikTok, când browserul trebuia instalat pe computere cu ajutorul unui CD, notează ziarul britanic.
Există multe persoane care nu au mai folosit de ani buni sau chiar deloc Internet Explorer, întrucât Microsoft a împins utilizatorii spre browserul Edge, lansat în 2015 și construit pe platforma open-source Chromium a celor de la Google.
Browserul Edge va putea deschide în varianta “IE mode” site-urile care necesită în continuare Internet Explorer.
În ciuda numeroaselor probleme de securitate înregistrate de-a lungul anilor și a retragerii treptate de pe piață, Internet Explorer continuă să se bucure de o reputație bună.
Un sondaj Roy Morgan efectuat în 2021 la comanda Comisiei pentru Concurență și Consumatori din Australia a arătat că cele mai populare browsere în această țară erau Chrome (95%), Internet Explorer (85%), Firefox (81%), Apple Safari (80%) și Edge (69%).
Doar 28% dintre utilizatori foloseau Internet Explorer, comparativ cu 81% care preferau Chrome. Principalul motiv pentru care oamenii foloseau browserul Microsoft era că îl aveau preinstalat pe computere și nu exista un motiv pentru a căuta altul.
Microsoft a anunțat că, deși în trecut browserul a reprezentat un avantaj comercial, astăzi oamenii sunt mai conștienți de opțiunile lor, iar în prezent Microsoft Edge are o cotă de piață de numai 9% pe piața computerelor desktop.