Și ce dacă exportăm curent electric? România, campioana scumpirilor, în special la energie


Autor:    -  
Factură Electrica Scumpire Bani Preț Energie Copyright Contactati Www.afaceri.news

Timp de citire: < 1 minut

În România prețurile au crescut semnificativ, iar țara noastră se află printre primele locuri la creșterile de preț din Europa. Asta deși am ajuns exportator net de energie electrică.

În primul semestru din 2023, energia s-a scumpit foarte mult față de aceeași perioadă din 2022 la nivel de UE. Astfel, de la 25,3 euro la 100 kWh a ajuns la 28,9 euro la 100 kWh, iar Țările de Jos, Lituania și România au înregistrat cele mai mari creșteri, conform România Tv.

Creșterea prețurilor a fost cauzată de războiul Rusiei în Ucraina. Energia, combustibilul, gazele au ddevenit mai scumpe.

Dar, taxele pe electricitate și gaze naturale au scăzut, iar în primele șase luni din 2023, ponderea taxelor la electricitate a scăzut de la 23% la 19%, iar la gaze de la 27% la 19%.

Clasamentul statelor UE la prețul energiei

Creșterea cea mai mare a prețurilor s-a înregistrat în:

  • Țările de Jos (+953%),
  • Lituania (+88%),
  • România (+77%)
  • Letonia (+74%).

Cea mai mică creștere a fost în Spania (cu o scădere de 41%)

  • Danemarca (cu o scădere de 16%),
  • Portugalia (cu o scădere de 6%),
  • Malta (cu o scădere de 3%)
  • Luxemburg (cu o scădere de 0,4%).

Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!