Am rezolvat toate problemele. Este timpul să reglementăm culesul trufelor
Cinci parlamentari USR vor să reglementeze culegerea trufelor – autorizaţiile necesare, numărul câinilor utilizaţi sau uneltele cu care sunt recoltate.
Recoltarea de trufe fără câini dresaţi special pentru identificarea acestora, cu mai mult de 2 câini sau dincolo de punctele indicate de câini va fi interzisă, cu riscul unor amenzi între 5.000 şi 7.000 lei, potrivit unui proiect legislativ care stipulează că exploatarea economică a trufelor va putea fi întreprinsă legal numai după obţinerea de autorizaţii de recoltare, achiziţie şi comercializare din partea autorităţilor, care vor controla atât procesul de recoltare a trufelor, cât şi circuitul comercial al acestora după recoltare, scrie News.ro.
“În prezent, această specie aparte de nelemnoase specifice fondului forestier naţional nu beneficiază de o reglementare amplă şi astfel se creează un vid legislativ care permite exploatarea acestor specii în mod defectuos şi dăunător pentru mediu”, se arată în expunerea de motive a proiectului de act normativ, iniţiat de parlamentarii USR George Dircă, Mihai Goţiu, Lavinia-Corina (Abu-Amra) Cosma, Lucian Stanciu-Viziteu şi Emanuel Ungureanu.
Activitatea referitoare la recoltarea, achiziţia şi comercializarea trufelor va putea fi făcută doar cu autorizaţie din partea proprietarului terenului sau a ocolului silvic care îl are în administrare. Va fi interzisă recoltarea trufelor cu orice obiect, unealtă sau derivate, în afară de vanghină, definită ca unealtă special folosită pentru recoltarea trufelor, a cărei dimensiune totală nu poate depăşi 1 metru lungime.
Recoltarea se realizează cu maxim 2 câini, dresaţi pentru identificarea trufelor, fiind interzisă recoltarea trufei prin săpături în afara locului punctat de câine, dar şi recoltarea fără cel puţin un câine.