Generația Z continuă să îi inspire pe cei de la Pepsi și lansează noi arome de cola fără zahăr

, , , ,
Autor:    -  
sursa: https://www.foodbev.com/

Timp de citire: < 1 minut

Carlsberg Britvic lansează două băuturi Pepsi fără zahăr în arome diferite: Strawberries ‘N’ Cream și Cream Soda, transmite FoodBev.

Lansarea răspunde cererii în creștere de cola cu arome, care, potrivit companiei, crește de trei ori mai rapid decât cola fără arome, în special în rândul cumpărătorilor din generația Z. Pentru a atrage această categorie demografică, ambalajele au un design îndrăzneț, iar lansarea este susținută de un plan de comunicare cuprinzător destinat consumatorilor din generația Z.

Ben Parker, VP de vânzări – Off Trade la Carlsberg Britvic, a declarat:

„Pepsi aduce pe rafturile retailerilor arome unice și oferte fără zahăr. Această ultimă lansare este un pas interesant și îndrăzneț în spațiul indulgenței și este concepută cu gândul la iubitorii de arome din Gen Z.”

„Aromele inspirate de dulciuri vor atrage cumpărătorii cu o nouă experiență și vor contribui la creșterea vânzărilor într-o categorie extrem de competitivă. Vom colabora cu comercianții cu amănuntul pentru a contribui la succesul lansării, cu scopul de a crește numărul de vizitatori și vânzările, datorită aspectului distinctiv al produsului, care îl va ajuta să iasă în evidență pe rafturi.”

Noile oferte sunt disponibile în anumite magazine alimentare din Marea Britanie, cu planuri pentru o distribuție mai largă în magazinele de proximitate și cele de servicii alimentare.

Lansarea are loc după prezentarea, săptămâna trecută, a variantelor Orange Cream ale Coca-Cola în SUA și Canada, subliniind creșterea popularității cola aromate și a combinațiilor de arome „nostalgice”.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!