Ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării: Patru servicii de stare civilă vor fi la un click distanță


Autor:    -  
computer, pc, workplace
Fotografie de janeb13 pe Pixabay

Timp de citire: < 1 minut

Ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării, Bogdan Ivan, a anunțat, miercuri, că certificatele de naştere, căsătorie, divorţ şi deces vor putea fi obținute online, după ce a fost dezvoltat un sistem informatic de administrare a fluxurilor operaționale și a serviciilor de stare civilă.

Este primul proiect “de anvergură în dezvoltarea serviciilor de e-guvernare, finalizat de Ministerul Afacerilor Interne, alături de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Autoritatea pentru Digitalizarea României şi Serviciul de Telecomunicaţii. Proiectul SIIEASC se încheie azi, însă el este fundamental parteneriatului de lungă durată între MCID şi MAI, pentru care îi mulţumesc domnului viceprim-ministru şi ministru al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu. Acest parteneriat va face viaţa românilor din ţară şi din diaspora mai uşoară. Din datele noastre, MAI gestionează cele mai accesate evenimente de viaţă de către români. Patru dintre ele – naşterea, căsătoria, divorţul şi decesul – au fost digitalizate prin acest proiect”, a scris ministrul Bogdan Ivan pe Facebook.

Au fost transpuse în format digital peste 68 de milioane de acte de stare civilă, emise în ultimii 100 de ani.

Ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării explică:

“Serviciile publice digitale sunt viitorul administraţiei din România, iar paşii pe care îi avem de făcut sunt clari. Digitizarea documentelor, optimizarea fluxurilor de lucru, interconectarea bazelor de date şi livrarea de servicii publice electronice vor aduce administraţia aproape de fiecare român!”.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!