OMC preconizează o creștere de 6% a exporturilor chinezești către Europa în 2025

, , , ,
Autor:    -  
cargo, sea, ship
Fotografie de awadpalestine pe Pixabay

Timp de citire: 2 minute

Organizația Mondială a Comerțului (OMC) anticipează o deviere a exporturilor chineze către Europa, scrie Euronews.

La câteva săptămâni de la primul val de anunțuri tarifare ale Washingtonului, datele privind comerțul internațional indică o perspectivă moderată, indicatorii-cheie semnalând un risc serios de deviere a schimburilor comerciale către Europa ca urmare a perturbării comerțului dintre SUA și China, potrivit Organizației Mondiale a Comerțului (OMC).

Raportul OMC „Global trade outlook”, publicat miercuri, a constatat că decuplarea economiilor chineză și americană ar duce la o scădere de 81% a comerțului cu mărfuri între cele două țări în 2025 și de 91% fără scutirile recente acordate de administrația americană pentru produse precum smartphone-urile.

În consecință, raportul prevede o creștere de 6% a exporturilor chineze către Europa. Dar Europa, afectată și ea de tarifele americane, va căuta și alte piețe pentru exporturile sale, afirmă OMC.

„Aceasta este o stradă cu două sensuri, vor exista și unele exporturi europene deturnate către alte economii”,

a susținut economistul șef al OMC, Ralph Ossa, adăugând:

„Gândiți-vă la tarifele ridicate care sunt aplicate autovehiculelor, de exemplu. Acesta este un mod prin care aceste tensiuni s-ar putea propaga”.

SUA au impus tarife de 25% pentru automobilele, oțelul și aluminiul din UE. Tarifele americane de 10% se aplică și altor exporturi ale UE.

Tensiunile dintre China și SUA au escaladat, exporturile chinezești către SUA fiind afectate de tarife de 145%, iar mărfurile americane către China de tarife de 125%.

În general, conform previziunilor raportului, exporturile chineze de mărfuri ar trebui să crească cu 4-9 % în toate regiunile din afara Americii de Nord.

Vor trebui învățate lecții, a declarat directorul general al OMC, Ngozi Okonjo-Iweala, cu privire la perturbările comerțului mondial, anunțând o scădere cu 0,2% a volumului comerțului mondial de mărfuri în 2025, ceea ce înseamnă cu aproape trei puncte procentuale mai puțin decât se aștepta.

„Una dintre cele mai clare lecții ale crizei COVID-19 este importanța diversificării surselor de aprovizionare. Tensiunile comerciale de astăzi ne reamintesc că trebuie, de asemenea, să diversificăm cererea”,

a spus ea, adăugând:

„Concentrarea excesivă, fie că este vorba de locul de unde cumpărăm, fie de locul căruia îi vindem, duce la dependență excesivă, făcând economiile mai vulnerabile la șocuri și favorizând sentimentul unei împărțiri inechitabile a sarcinilor”.

Potrivit raportului, decuplarea economiilor americană și chineză va contribui la o fragmentare amplă a economiei mondiale de-a lungul liniilor geopolitice în două blocuri izolate.

Aceasta va avea, de asemenea, un impact asupra PIB-ului mondial.

„Estimarea noastră este că PIB-ul mondial va fi redus cu aproape 7 % pe termen lung”,

a declarat Okonjo-Iweala.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!