Închide

Prima zi de Transylvania Open și prima victorie WTA pentru Miriam Bulgaru. Programul zilei de marți

Avatar
391572210 346674174544537 7094912980005215509 N

Miriam Bulgaru, foto: Facebook/Transylvania Open

Timp de citire: 2 minute

Jucătoarea română de tenis Miriam Bulgaru s-a calificat, luni seara, în optimile de finală ale turneului Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 259.303 dolari, care are loc în BT Arena din Cluj-Napoca, după ce a dispus de turcoaica İpek Öz cu 7-5, 6-3.

Prima victorie la nivel WTA pentru Miriam Bulgaru

Bulgaru (25 ani, 208 WTA), beneficiara unui wild card, s-a impus după aproape două ore de joc (1 h 55 min), în faţa unei adversare intrate pe tabloul principal din postura de ”lucky loser” (24 ani, 210 WTA). A fost prima victorie la nivel WTA pentru Miriam.

Românca şi-a asigurat un cec de 4.220 de dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi va primi replica spanioloaicei Rebeka Masarova, a patra favorită.

Prima victorie pe teren propriu în ultimii 4 ani pentru Patricia Țig

Ajunsă pe locul 462 WTA, Patricia Țig a fost protagonista unui meci maraton în primul tur de la Cluj-Napoca, scor 6-4, 6-7, 6-3. Partida a durat trei ore și șapte minute.

În optimile de finală, Patricia o va întâlni pe rusoaica Ekaterina Makarova (213 WTA), care a produs surpriza zilei la Transylvania Open, sportiva din Rusia​ învingând-o în primul tur pe Kateryna Baindl din Ucraina.

La dublu, Gabriela Ruse şi americanca Alycia Parks, principalele favorite, s-au calificat în sferturi după o victorie expeditivă în faţa tinerelor Ilinca Amariei/Briana Szabo, cu 6-1, 6-2.

În sferturi a reuşit să acceadă şi cuplul Irina Bara/Jaqueline Cristian, după 6-7 (3/7), 7-6 (7/5), 10-5 cu perechea româno-bulgară Mara Gae/Viktoria Tomova.

Anterior, Monica Niculescu şi germanca Anna-Lena Friedsam au dispus de cuplul Ali Collins (Marea Britanie)/Andrea Gamiz (Venezuela). Favoritele numărul patru s-au impus cu 6-2, 3-6, 10-5, după o oră şi 21 de minute.

Niculescu şi Friedsam şi-au asigurat un cec de 2.400 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu, iar în turul următor vor juca împotriva perechii Irina Bara/Jaqueline Cristian (România).

• Nu înainte de ora 20: Sorana Cîrstea vs Eva Lys

Transylvania Open are loc în perioada 16-22 octombrie la Cluj-Napoca și se joacă pe hard indoor. Turneul face parte din categoria WTA 250, fiind desemnat cel mai bun turneu WTA din categoria sa anul trecut, are premii totale în valoare de $259.303, iar campioana en-titre este rusoaica Anna Blinkova.