Sondaj: Întreprinderile din UK se așteaptă la zero creștere în următoarele trei luni

, ,
Autor:    -  
Uk flag on creased paper
Fotografie de vectors icon pe Pexels

Timp de citire: 2 minute

Întreprinderile britanice nu se așteaptă la nicio creștere în următoarele trei luni, deoarece creșterea costului vieții comprimă cererea consumatorilor, a arătat duminică un sondaj lunar, potrivit Reuters.

Confederația Industriei Britanice (CBI) a declarat că membrii au raportat o creștere peste medie în cele trei luni până la sfârșitul lunii iulie – puțin mai rapidă decât în ​​cele trei luni până în iunie – dar se așteaptă ca aceasta să se diminueze în lunile următoare.

„Pe măsură ce firmele și consumatorii continuă să fie afectați de creșterea prețurilor, activitatea din sectorul privat a încetinit până aproape de stagnare”,

a declarat economistul CBI, Alpesh Paleja.

Banca Angliei este de așteptat să anunțe joi cea mai mare creștere a ratei dobânzii din 1995, ridicând dobânzile la 1,75% de la 1,25% pentru a domoli inflația, care este deja la un maxim din ultimii 40 de ani, de 9,4%.

Cu toate acestea, Banca Angliei a avertizat că economia Marii Britanii este probabil să se contracte mai târziu în acest an, când o creștere de 40% a tarifelor reglementate la energie va afecta consumatorii în octombrie, și a estimat că economia se va contracta ușor anul viitor.

Economia Statelor Unite s-a redus atât în ​​primul, cât și în al doilea trimestru al acestui an, întrunind o definiție folosită în mod obișnuit a recesiunii.

Săptămâna trecută, Fondul Monetar Internațional a estimat că Marea Britanie va avea cea mai slabă creștere dintre economiile majore, cu excepția Rusiei, anul viitor.

CBI a declarat că soldul său lunar de producție, bazat pe sondaje ale producătorilor, companiilor de servicii și comercianților cu amănuntul, a crescut la +8 pentru cele trei luni până în iulie, de la +5 pentru cele trei luni până în iunie. Soldul estimat al lunii iulie pentru următoarele trei luni a fost zero, în creștere de la -3 în iunie.

Producătorii se așteaptă ca creșterea lentă actuală să persiste, în timp ce serviciile pentru consumatori și afacerile cu amănuntul înregistrează o scădere a vânzărilor, iar serviciile de afaceri se așteaptă ca creșterea să încetinească, a spus CBI.

„Acest lucru nu este surprinzător, având în vedere că inflația puternică a împins salariile reale în scădere brusc, iar încrederea consumatorilor este la cel mai scăzut nivel istoric”,

a adăugat acesta.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!