UE și Péter Magyar au convenit să colaboreze pentru deblocarea fondurilor UE destinate Ungariei

, ,
Autor:    -  
budapest, city, hungary
Fotografie de nextvoyage pe Pixabay

Timp de citire: 2 minute

Comisia Europeană a convenit să colaboreze cu viitorul guvern al Ungariei, condus de Partidul Tisza, în vederea deblocării fondurilor europene înghețate destinate Ungariei, a declarat prim-ministrul ales Péter Magyar în urma discuțiilor purtate în weekend, potrivit Euronews.

Comisia a trimis o delegație la nivel înalt la Budapesta pentru discuții informale cu viitorul guvern al Ungariei, pe parcursul a două zile care s-au încheiat sâmbătă, în contextul unei curse contra cronometru pentru deblocarea unor fonduri de redresare în valoare de miliarde de euro înainte de termenul limită de la sfârșitul lunii august.

Echipa Comisiei — condusă de Björn Seibert, șeful de cabinet al președintei Comisiei, Ursula von der Leyen, și însoțită de mai mulți directori generali — a încheiat discuțiile cu reprezentanții Partidului Tisza al lui Péter Magyar în capitala Ungariei.

Este fără precedent ca Comisia să trimită o delegație de un asemenea nivel pentru a se întâlni cu oficiali ai unui partid care nu se află încă la putere.

„Există un acord deplin asupra unui punct: trebuie să înceapă munca concretă pentru a se asigura că fondurile UE destinate poporului maghiar ajung în sfârșit în Ungaria”,

a declarat Magyar într-o postare pe rețelele de socializare după discuții.

Discuțiile au marcat primul contact informal între Bruxelles și viitorul guvern al Ungariei, având loc la doar câteva zile după ce victoria electorală zdrobitoare a Partidului Tisza a pus capăt celor 16 ani de guvernare ai lui Viktor Orbán.

„Întâlnirile au reprezentat o oportunitate timpurie pentru discuții practice privind modul în care se poate avansa și se pot realiza progrese reale pentru deblocarea fondurilor UE alocate Ungariei, care sunt înghețate din cauza preocupărilor legate de corupție și statul de drept. Această muncă necesară va continua”,

a declarat Comisia Europeană.

Comisia a blocat 17 miliarde de euro din cele 27 de miliarde de euro alocate Ungariei, din cauza deficiențelor în materie de stat de drept și a corupției. De asemenea, Ungaria solicită 17 miliarde de euro din cadrul instrumentului comun de împrumut pentru apărare al UE, SAFE, în vederea modernizării industriei sale de apărare.

În cazul în care ambele tranșe ar ajunge în Ungaria în următorii ani, însumând 34 de miliarde de euro, impactul economic ar fi semnificativ.


Google News  Fiți la curent cu ultimele noutăți! Urmăriți AFACERI.news și pe Google News!