Taxi-urile rusești s-ar putea scumpi cu cel puțin 20%, din cauza ”chinezăriilor” de pe șosele
Costul călătoriilor cu taxiul în Rusia ar putea crește cu ”cel puțin” 20% încă înainte de sfârșitul acestui an, cauza principală fiind calitatea proastă a mașinilor chinezești, care au inundat piața auto rusească după instaurarea regimului occidental de sancțiuni împotriva Rusiei, a declarat Andrei Popkov, președintele sindicatului interregional al taximetriștilor, pentru publicația Parlamentskaya Gazeta, citată de The Moscow Times.
”Mașinile chinezești cu care s-au trezit pe cap taximetriștii lasă mult de dorit și sunt prost adaptate la drumurile din Rusia și la clima rusească. De fapt, durata de viață a unei mașini folosite pentru taxi s-a înjumătățit”,
a spus Popkov.
Potrivit acestuia, mașinile importate din China au nevoie de reparații majore sau chiar de înlocuirea lor completă după doar 150.000 de km, în timp ce anterior taxiurile putea rula 250.000-300.000 de km. Ca atare, frecvența cu care taximetriștii ruși trebuie să ajungă în service cu mașinile a crescut, ceea ce, desigur, implică multe costuri suplimentare, care se vor transmite în prețul călătoriilor.
Ponderea mașinilor chinezești în parcurile de mașini ale companiilor rusești de taximetrie a început să crească rapid după ce principalii producători mondiali de mașini au părăsit piața din Rusia în 2022. În prezent, 70-80% din mașinile de taxi sunt produse în China, potrivit unor date publicate anterior de cotidianul economic rusesc Kommersant.
Potrivit statisticilor VTB Leasing, cea mai populară mașină de taxi din Rusia este crossover-ul Chery Tiggo 4, care a înlocuit în fruntea topului modelul Solaris de la Hyundai.
Potrivit Agenției Naționale de Informații Industriale, costul întreținerii unui crossover chinezesc pe parcursul a cinci ani de funcționare este mai mare decât costul unei mașini noi similare.
Datele pentru luna septembrie 2024 ale agenției rusești de statistică Rosstat arată că tariful mediu pe kilometru al călătoriilor cu taxiul în Rusia a fost de 44,93 ruble (cca. 0,43 euro), ceea ce reprezintă o scumpire cu aproape 10% față de începutul anului. Comparativ cu luna septembrie 2023, tarifele călătoriilor cu taxiul au crescut cu 24%, mai arată datele.
”Dacă prețul taxi-ului crește brusc cu 20%, piața va pierde cel puțin 10-12% dintre clienți: pur și simplu nu toată lumea va găsi banii pentru a utiliza taxi-ul și oamenii vor trece la transportul public”,
spune Anton Șaparin, vicepreședintele Uniunii Naționale a Automobilelor.
Prin urmare, potrivit acestuia, taximetriștii și companiile de taximetrie nu vor lăsa ca acest lucru să se întâmple și vor încerca limitarea creșterii tarifelor la 4-10%, în funcție de situație. Totodată, Șaparin a făcut apel la un acces mai ușor al șoferilor la profesia de taximetrist, pentru a rezolva problema crizei de personal în sector și pentru a stopa creșterea tarifelor.