Închide

KFC, Taco Bell și Pizza Hut, pierderi uriașe în primul semestru, în România, Moldova și Italia

Avatar
Timp de citire: 2 minute

Sphera Franchise Group (SFG), grupul de companii care operează în sistem de franciză brandurile KFC, Pizza Hut şi Taco Bell în România, iar nivel internaţional, restaurante KFC la Chişinău, Republica Moldova şi în Italia, a raportat pierderi de 8,7 milioane lei în primul semestru, de la un profit net de 5,2 milioane lei în prima parte a anului trecut.

Cu toate acestea, vânzările în restaurante au crescut cu 36,3%, în prima parte a anului, la 606,02 milioane lei, de la 444,5 milioane lei în primul semestru al anului trecut.

Grupul a încheiat primele şase luni ale anului 2022 cu o creştere de 33% a vânzărilor în România, 34% în Republica Moldova şi 64% în Italia.

“Performanţa excelentă la nivel de venituri şi profitul net din al doilea trimestru au ajutat la recuperarea parţială a pierderilor înregistrate în primul trimestru din 2022, care a fost dificil. În pofida provocărilor continue cauzate de inflaţie, am reuşit să echilibrăm cu succes parte din cheltuielile la nivelul restaurantelor din trimestrul al doilea, ponderea lor în totalul veniturilor scăzând de la 98% în trimestrul 1 2022, la 95%. Ne aşteptăm în continuare la provocări, pe fondul creşterii preţurilor la alimente, costului în creştere al energiei, creşterilor salariale şi mediului inflaţionist general, dar rămânem optimişti cu privire la capacitatea Grupului de a adresa aceste provocări şi maximiza veniturile totale”, a spus Valentin Budeş, CFO, Sphera Franchise Group, citat de news.ro.

După un prim trimestru dezastruos, în trimestrul 2 din 2022, vânzările în termeni comparabili au crescut cu 32% la nivelul brandurilor Sphera. Între 30 iunie 2021 şi 30 iunie 2022, Sphera a deschis 14 restaurante noi – 13 în România şi unul în Italia. Noile locaţii au contribuit la performanţa grupului, cu 5 noi locaţii Pizza Hut care au contribuit la creşterea cu 46% a performanţei tuturor restaurantelor în T2 2022, 6 noi locaţii KFC care au contribuit la creşterea cu 37% faţă de anul trecut şi cele 2 noi locaţii Taco Bell, care au contribuit la îmbunătăţirea cu 39% a performanţei tuturor restaurantelor în T2 2022, în comparaţie cu anul precedent.

La 30 iunie 2022, Grupul Sphera Franchise avea 5.230 de angajaţi, dintre care 4.885 în România, 260 în Italia şi 85 în Republica Moldova.

scroll to top