Un ciocolatier belgian a găsit rețeta succesului în pandemie: ciocolată cu aromă de… iarbă
Dominique Persoone este proprietarul unuia dintre cele peste 60 de magazine de ciocolată din Bruges. În lipsa turiștilor, care reprezintă jumătate din numărul total al clienților, Dominique este nevoit să atragă localnicii să îi cumpere produsele, cu un plus de gust și inventivitate.
“Ca producător de ciocolată e de așteptat să faci rețete clasice: caramel, praline, marțipan și e OK. Avem și bomboane de marțipan. Dar cred că astăzi, clientul vrea să exploreze, să se aventureze și când vine vorba de mâncare. Așa că am realizat un sos din iarbă, Granny Smith (mere verzi) și, pentru un plus de aciditate, am folosit lămâie japoneză yuzu. Combinația e uimitoare. Desigur, e important de găsit acel echilibru corect între ciocolată, ciocolata originală și aceste arome.”
Bruges este de obicei un oraș plin cu turiști de Paști, dar cu restricțiile de călătorie încă în vigoare, Dominique speră ca aromele sale unice vor atrage și clienții locali.
Metoda lui Dominique dă deja roade. În preajma Paștelui catolic, clienții nu au întârziat să apară, curioși să guste aromele deosebite de ciocolată.
Nick Callier, 25 de ani, client și rezident Blankenberge:
“Ciocolata aduce extra grăsimi, hahaha, dar și bucurie. Acum voi cumpăra ceva pentru mine și prietena mea pentru că nu ne prea vedem cu prietenii noștri. Este foarte greu și asta ne face viața puțin mai bună, aș spune că ciocolata face viața un pic mai bună.”
Belgia a fost una dintre cele mai afectate țări din lume în primul val al pandemiei, înregistrând una din cele mai mari rate de mortalitate la nivel mondial. Până în acest moment, regatul belgian a raportat aproape 23 de mii de decese cauzate de COVID-19.
https://youtu.be/HRJXpwVlUqI