Închide

Mâncăm de la străini. Firmele românești rar se mai găsesc în TOPUL companiilor alimentare

Avatar
Inginer Industrie Alimentara

Foto: industrie-alimentara.ro

Timp de citire: 4 minute

Clasamentul celor mai mari jucători din industria alimentară din 2020 este similar anului anterior, iar companiile cu capital străin domină, din nou, primele poziții. Americanii de la Bunge, chinezii de la Smithfield, elvețienii de la Nestle și francezii de la Expur&Albalact ocupă primele locuri în topul jucătorilor activi pe plan local, cu afaceri în creștere în pandemie, relevă o analiză retail.ro.

Podiumul celor mai mari jucători din industria alimentară din 2020 este similar cu cel din anul anterior, când producătorii uleiurilor Floriol și Untdelemn de la Bunica și Smithfield ocupau locurile fruntașe în clasament, potrivit datelor transmise de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).

Afacerile Albalact, cele ale producătorilor de zahăr Agrana și al mezelurilor de la Elit au înregistrat cele mai mari creșteri în pandemie, însă Agrana a trecut de la profit la o pierdere de peste 19 milioane de lei. Dacă în 2019 doar două companii raportau pierderi, Bunge și Star Food, anul acesta numărul s-a dublat, alăturându-se și Smithfield.

Elit, Bunge și Unicarm sunt companiile din clasament care au angajat mai mult de 100 de persoane în pandemie, în timp ce restul firmelor au păstrat relativ constant numărul salariaților, singura excepția fiind Nestle, care a închis în 2019 fabrica de napolitane Joe de la Timișoara.

Americanii, medalie de aur în industria alimentară românească

Compania Bunge România, prin care gigantul american cu acelaşi nume produce ulei sub brandurile Floriol şi Unisol, este din nou liderul industriei alimentare, raportând pentru anul 2020 o cifră de afaceri de 1,94 miliarde de lei și o pierdere de 71 de milioane de lei, având 549 de angajați. Pandemia a mărit afacerile firmei cu sediul în Buzău cu 4,6%, după ce în 2019 raporta o cifră de afaceri de 1,85 de miliarde de lei, dar pierderile s-au adâncit la 47 de milioane de lei. Numărul angajaților a crescut, însă, cu 192.

Locul al doilea în clasament este ocupat de producătorul de carne Smithfield România, care are în portofoliu ferme, o divizie de carne proaspătă și producătorul de mezeluri Elit. Cu afaceri în creștere cu 4,5%, de 1,3 miliarde de lei, compania raportează pierderi de 72 de milioane de lei, în 2020, de la profitul de peste 53 de milioane de lei, din anul anterior. În ciuda crizei sanitare, compania, preluată de grupul chinez WH Group, ca parte a achiziției globale a Smithfield Foods, a angajat 63 de persoane și ajuns la aproape 2.400 de salariați.

Creștere cu două cifre pentru Agrana, Elit și Albalact

Producătorul uleiului Untdelemn de la Bunica, Expur, ocupă locul al treilea în clasament, cu o cifră de afaceri de 1,1 miliarde de lei și un profit de 16,3 milioane de lei, în 2020, în scădere față de anul anterior, când raporta afaceri de 1,2 miliarde de lei și un profit de 23,7 milioane de lei. Compania, filială locală a grupului francez Avril, și-a păstrat același număr de angajați.

Afacerile producătorului de dulciuri Nestle au crescut în pandemie cu trei milioane de lei, ajungând la 933 de milioane de lei, iar profitul a depășit 71 de milioane de lei, în 2020. Numărul angajaților s-a redus la 483, după ce gigantul a închis în prima partea a anului 2019 singura fabrică de producție din România, de la Timișoara, de unde ieșeau napolitanele Joe.

Albalact, care mai deține brandurile de lactate Zuzu, Fulga, Poiana Florilor și Rărăul, a înregistrat în 2020 o cifră de afaceri de 762,9 milioane de lei și un profit de 22 de milioane de lei, cu 459 de angajați și a ajuns, astfel, pe locul al patrulea în clasament, după ce în 2019 ocupa a șaptea poziție. Astfel, afacerile Albalact, parte din grupul francez Lactalis, care operează în 83 de țări, s-au majorat cu 13,4%, iar profitul a crescut cu circa 7,5%, în 2020.

Clasamentul celor mai mari jucători din industria alimentară după cifra de afaceri. Sursa: ONRC

CompanieCifră de afaceri (2020)Cifră de afaceri (2019)EvoluțieProfit/Pierdere (2020)Profit/Pierdere (2019)Angajați (2020)Angajați (2019)
Bunge1.940.881.2041.854.616.8384,6%-71.056.308-47.404.439549357
Smithfield1.303.730.5441.246.773.0594,5%-72.208.44653.615.8742.3992.336
Expur1.156.310.4411.208.979.091-4,3%16.321.24123.737.661443440
Nestle933.029.632929.805.8850,3%71.228.71961.659.664483649
Albalact762.972.042672.805.40213,4%22.081.27620.541.276459487
Agrana760.077.998599.271.36626,8%-15.984.9509.783.087342396
Star Food699.940.494677.416.7943,3%-26.423.344-16.234.848831848
Unicarm671.337.819667.326.9810,6%25.503.61912.624.7383.0262.900
Prutul648.261.231682.563.124-5%15.967.1975.311.526418419
Danone633.486.912612.408.2683,4%21.177.80028.809.145376379
Elit619.089.793495.141.90725%55.111.66825.685.5901.8481.482

Producătorul de zahăr Agrana România, care deține două fabrici în Roman și Buzău, a urcat în clasament până pe poziția a șasea, după ce a înregistrat o cifră de afaceri de 760 de milioane de lei, în creștere cu 26,8% față de anul anterior, dar a trecut de la un profit de 9,7 milioane de lei la o pierde de aproape 16 milioane de lei. Numărul angajaților s-a redus cu circa 50, ajungând la 342 de persoane.

Star Foods E.M., divizia de snack-uri de pe plan local a Pepsi Co, și-a majorat afacerile cu 3,3% până la aproape 700 de milioane de lei, iar pierderile au crescut până la 26,4 milioane de lei. Compania are 831 de angajați, în 2020, cu 17 mai puțin decât anul anterior.

Românii, firavi printre străini: Agrana, Prutul și Unicarm

Afacerile de anul trecut ale producătorului de carne Unicarm au plasat compania pe următoarea poziție, cu un rulaj de 671,3 milioane de lei în 2020, similar celui de anul anterior și un profit de 25,5 milioane de lei, dublu față de 2019. Compania antreprenorială din Satu Mare, cu rețea de magazine proprii în România, a ajuns la 3.026 angajați, cu 100 mai mult decât în 2019.

Afacerile producătorului de ulei vegetal Prutul din Galați au scăzut cu 5%, de la 682 de milioane de lei, reportate în 2019, dar profitul s-a triplat și s-a apropiat de pragul de 16 milioane de lei, cu un număr similar de angajați.

Producătorul și distribuitorul de alimente Danone a finalizat anul trecut cu afaceri de 633,4 milioane de lei, în creștere cu 3,4% și un profit de peste 21 de milioane de lei, în scădere de 26,4%, având 376 de angajați.

Producătorul de mezeluri Elit din Cugir ocupă locul al 11-a în clasament, cu o cifră de afaceri de 619 milioane de lei și un profit de 55 de milioane de lei, având 1.848 de angajați, în 2020. Comparativ cu anul anterior, afacerile Elit s-au majorat cu 25%, iar profitul s-a dublat.

scroll to top